نکات مهندسی برق

نکات مهندسی برق
طبقه بندی موضوعی

حدیث

                                                  

ژنراتور دارای ژنراتور مغناطیس دائم(PMG)- تحریک مجزا

ژنراتور مغناطیس دائم (PMG (4,5)) برق تغذیه جهت میدان تحریک (Exciter (3,6)) را تامین می‌کند که این برق توسط تنظیم کننده خودکار ولتاژ (AVR (7)) تنظیم می گردد به طوری که این دستگاه کنترل کننده، سطح تحریک تولید شده برای میدان محرک اصلی ژنراتور را کنترل می کند.

AVR به سیگنال ولتاژ ایجاد شده از سمت سیم پیچ استاتور اصلی (9) ،که از طریق یک ترانسفورماتور ایزوله (8) به آن ارسال می‌گردد، عکس العمل نشان می‌دهد. AVR با کنترل یک توان پایین که همان میدان تحریک  در استاتور تحریک (6) می‌باشد می تواند کنترل یک توان بالا که همان میدان تحریک اصلی القا شده در رتور تحریک (3) است را بدست گیرد. خروجی رتور تحریک توسط دیودهای گردان (2) یکسو شده و به رتور اصلی انتقال داده می شود.

 

معرفی AVR – MX341

 این تنظیم کننده خودکار ولتاژ از نوع تریستوری است و بخشی از یک سیستم  تحریک در ژنراتور بدون جاروبک را تشکیل می دهد. علاوه بر تنظیم ولتاژ ژنراتور،  مدار AVR شامل ویژگی های حفاظتی می باشد تا کنترل قابل اطمینان ایمنی را  برای ژنراتور تضمین کند. برق تحریک از یک ژنراتور مغناطیس دائم تامین می گردد  تا در برابر تداخل فرکانس پایین رادیویی (RFI) و بارهای تریستوری تضمین گردد.

 این AVR به سیم پیچ استاتور اصلی (9) (جهت بررسی ولتاژ خروجی اصلی به  عنوان فیدبک) متصل شده است  و برق تغذیه استاتور تحریک را کنترل می کند و  از این رو نیز میدان تحریک روتور اصلی را نیز جهت ثابت نگه داشتن ولتاژ خروجی  اصلی در محدوده مشخص، کنترل می کند که لذا برای انواع بار، تغییرات سرعت، دما و ضریب توان ژنراتور، به عنوان جبران کننده عمل خواهد کرد. مدار راه اندازی نرم جهت ایجاد ولتاژ خروجی یکنواخت کنترل شده، نیز تامین شده است. یک مدار اندازه گیری فرکانس به طور مداوم خروجی ژنراتور را بررسی می کند و یک حفاظت سرعت پایین (UnderSpeed) برای سیستم تحریک ایجاد می کند که این کار توسط کاهش دادن ولتاژ خروجی ژنراتور متناسب با سرعت، تحت یک آستانه از پیش تنظیم شده قابل تغییر، انجام می شود. ارتقا بیشتر بر این خصوصیت یک نسبت ولتاژ به فرکانس قابل تنظیم است تا زمان جبران فرکانس در دیزل های توربوشارژ شده بهبود یابد.

بیش تحریک کنترل نشده (Uncontrolled Overexcitation) توسط قطع داخلی خروجی AVR به یک مدت زمان ایمن محدود می شود. این وضعیت به صورت لچ شده باقی می ماند تا وقتی که ژنراتور متوقف شود. جهت حفاظت کامل آپشن قطع کننده مدار (CB) وجود دارد که ایزوله کننده مدار در هنگام وقوع یک اتصال کوتاه در برق تجهیز می باشد.

علاوه بر این سرعت دیزل را اندازه گیری می کند و تحت تنظیمات سرعت (Hz) از پیش انتخاب شده، ولتاژ قابل تنظیم با سرعت را فراهم می آورد که در سرعت های پایین دیزل از بیش تحریک شدگی ژنراتور جلوگیری می کند و اثر سوئیچ بار را کاهش می دهد تا وقتی که بار از روی دیزل آزاد گردد.

همچنین این AVR حفاظت بیش تحریک را فراهم می کند که با تاخیر زمانی عمل می کند تا در هنگام تجاوز ولتاژ میدان تحریک ژنراتور آن را تصحیح کند.

 

دیود یکسوکننده ولتاژ رتور تحریک

دیود چرخان یکسوکننده ولتاژ میدان تحریک ( شمای شماره 2 در عکس بالا )

 

ژنراتور مغناطیس دائم (PMG) ( شمای شماره 4 و 5  در عکس بالا )

 

منبع : STAMFORD - manual of HC534F

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۳/۰۸

نظرات  (۱)

۳۰ دی ۹۶ ، ۲۱:۴۹ فایل مارکت
ممنون عالی بود

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ابزار هدایت به بالای صفحه