نکات و تجربیات یک مهندس برق

نکات و تجربیات یک مهندس برق
تبلیغات
طبقه بندی موضوعی

حدیث

 

لود شیرینگ یا اشتراک گذاری بار

لود شیرینگ یا اشتراک گذاری بار به عنوان تقسیم نسبی توان اکتیو و راکتیو کل بار بین چند ژنراتور در یک سیستم موازی تعریف می شود.

لود شیرینگ برای جلوگیری از مشکلات اضافه بار و پایداری ژنراتورها ضروری است.

لود شیرینگ توان اکتیو

هنگامی که ژنراتورها به طور موازی کار می کنند، تنظیم کننده (گاورنر) سرعت موتور هر ژنراتور نسبت اشتراک توان اکتیو مورد نیاز کل سیستم را مشخص می کند.

لود شیرینگ توان اکتیو توسط افزایش یا کاهش سوخت موتورهای ژنراتورها انجام می شود.

هنگامی که سوخت موتور یکی از ژنراتورها افزایش یابد باعث افزایش سرعت موتور و همچنین فرکانس ژنراتور مربوطه نخواهد شد ( البته در ژنراتوری که به تنهایی در حال کار است باعث افزایش سرعت موتور و نیز افزایش فرکانس ژنراتور می شود ) اما باعث افزایش نسبت توان اکتیو تغذیه کننده ژنراتور مربوطه به دیگر ژنراتور(ها) موازی خواهد شد.

هنگامی که سوخت موتور یکی از ژنراتورها کاهش یابد باعث کاهش سرعت موتور و همچنین فرکانس ژنراتور مربوطه نخواهد شد ( البته در ژنراتوری که به تنهایی در حال کار است باعث کاهش سرعت موتور و نیز کاهش فرکانس ژنراتور می شود ) اما باعث کاهش نسبت توان اکتیو تغذیه کننده ژنراتور مربوطه به دیگر ژنراتور(ها) موازی خواهد شد.

سیستم کنترلی ژنراتورها ( توسط سیستم کنترل سرعت موتور ) نظارت و کنترل بر لود شیرینگ کل توان اکتیو نسبت به توان نامی موتورهای آنها را بر عهده دارد.

لود شیرینگ توان راکتیو

هنگامی که ژنراتورها به طور موازی کار می کنند، سیستم میدان تحریک  هر ژنراتور نسبت اشتراک توان راکتیو مورد نیاز کل سیستم را کنترل می کند.

لود شیرینگ توان راکتیو توسط افزایش یا کاهش میدان تحریک ژنراتورها انجام می شود.

هنگامی که میدان تحریک یکی از ژنراتورها افزایش یابد باعث افزایش ولتاژ ژنراتور مربوطه نخواهد شد ( البته در ژنراتوری که به تنهایی در حال کار است باعث افزایش ولتاژ ژنراتور می شود ) اما باعث افزایش نسبت توان راکتیو تغذیه کننده توسط ژنراتور مربوطه و کاهش ضریب توان آن خواهد شد.

هنگامی که میدان تحریک یکی از ژنراتورها کاهش یابد باعث کاهش ولتاژ ژنراتور مربوطه نخواهد شد ( البته در ژنراتوری که به تنهایی در حال کار است باعث کاهش ولتاژ ژنراتور می شود ) اما باعث کاهش نسبت توان راکتیو تغذیه کننده توسط ژنراتور مربوطه و افزایش ضریب توان آن خواهد شد.

اگر تحریک مولدها همخوانی نداشته باشند، یک جریان راکتیو ناخواسته گردشی در مجموعه ژنراتورها جریان می یابد.

سیستم کنترل ولتاژ ژنراتورها نظارت و کنترل بر اشتراک گذاری کل توان راکتیو بار را به نسبت توان نامی مولدها انجام می دهد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ابزار هدایت به بالای صفحه